اخبار و مقالات

شیلنگ ابنما فنردار شفاف چه کارایی دارد؟

شیلنگ های صنعتی در انواع مختلفی طراح، تولید و روانه بازار می شوند که یکی از پرکاربردترین آن ها، شیلنگ صنعتی فنردار است که خود دارای مدل های مختلفی از جمله شیلنگ صنعتی شفاف فنر دار است.

شیلنگ صنعتی شفاف فنردار

برای آن که با شیلنگ صنعتی شفاف فنردار بیشتر آشنا شویم بهتر است که در ابتدا نگاهی به ساختار و جنس مواد به کار رفته در این شیلنگ صنعتی فنردار بپردازیم.

شیلنگ صنعتی شفاف فنردار معمولا از جنس پی وی سی ساخته می شود که درون آن یک فنر مارپیچ از جنس گالوانیزه به منظور بالا بردن طول عمر، انعطاف پذیری و همچنین استحکام شیلنگ در برابر بارهای مکانیکی، خمشی و کششی قرار داده شده است. شکل 1 نمونه هایی از شیلنگ صنعتی شفاف فنردار را در طرح های مختلف نمایش می دهد.

کاربرد شیلنگ صنعتی شفاف فنردار

در قسمت قبل نگاهی دقیق از دید علم مهندسی مکانیک به ساختار درونی شیلنگ صنعتی شفاف فنردار انداختیم. حال این سوال مطرح است که شفاف بودن و فنردار بودن این نوع از شیلنگ های صنعتی در چه صنایعی به کار می آید؟ آیا لازم هست که حتما این شیلنگ به صورت شفاف و فنردار ساخته شود؟

در پاسخ باید بگوییم که از شیلنگ های صنعتی شفاف فنردار به منظور مکش و انتقال انواع مختلف سیالات از قبیل مایعات، گازها، مواد شیمیایی، اسیدها، حلال ها و … در کاربردهای مختلف خانگی، صنعتی، کشاورزی، غذایی، دارویی و… استفاده می شود. در بسیاری از این صنایع دو فاکتور شفاف بودن و فنردار بودن الزامیست.

نکته اولی که در خصوص این شیلنگ ها می توان به آن اشاره نمود، شفاف بودن آن هاست. بدنه شفاف شیلنگ صنعتی فنردار این اجازه را به کاربر می دهد که نحوه انتقال سیال و همچنین در صورت بروز انسداد و گرفتگی در مسیر انتقال، محل دقیق گرفتگی خط را بدون نیاز به ابزار تشخیصی خاصی و صرفا از طریق بازدید چشمی رصد نماید.

نکته مهم دیگر فنردار بودن این شیلنگ صنعتی است که اولا باعث افزایش استحکام شیلنگ، ثانیا باعث افزایش انعطاف پذیری آن شده و نهایتا موجب افزایش طول عمر شیلنگ خواهد شد. با این اوصاف می توان گفت که شیلنگ صنعتی شفاف فنردار ویژگی های مثبت فراوانی دارد که آن را به یک شیلنگ پر کاربرد بدل نموده است. این ویژگی ها در قسمت بعد ارائه شده اند.

ویژگی های شیلنگ صنعتی شفاف فنردار

همانطور که توضیح داده شد و قطعا شما نیز به عنوان یک خریدار ترغیب به خرید این نوع شیلنگ صنعتی فنردار  شده اید، ویژگی های مثبت زیادی را می توان برای یک شیلنگ صنعتی شفاف فنردار برشمرد. برخی از مهمترین ویژگی ها و شاخصه های این شیلنگ عبارتند از:

1- انعطاف پذیری و استحکام شیلنگ های صنعتی شفاف فنردار به دلیل وجود فنر در داخل شیلنگ بسیار بالاتر از مدل بدون فنر آن است. در حقیقت فنر تعبیه شده در شیلنگ از شکسته شدن و خم شدن فنر در برابر بارهای مکانیکی وارده جلوگیری می کند.

2- جنس پی وی سی بدنه شیلنگ و همچنین جنس گالوانیزه فنر به کار رفته در شیلنگ سبب افزایش کیفیت شیلنگ و بالا رفتن عمر کاری آن می گردد.

3- شفاف بودن شیلنگ های صنعتی فنردار امکان رصد نحوه انتقال سیال درون شیلنگ را بدون نیاز به هیچگونه ابزار خاصی فراهم می کند.

4- شیلنگ صنعتی شفاف فنردار بدون بو و غیر سمی بوده و به راحتی در صنایع غذایی و دارویی قابل استفاده است.

5- شیلنگ های صنعتی شفاف فنردار قابلیت کارکرد در محدوده دمایی 5- الی 60 درجه سانتی گراد را داشته و در نتیجه به راحتی یخ نزده و در برابر حرارت های بالا نیز مقاومت خوبی دارند.

6- شیلنگ صنعتی شفاف فنردار قابلیت تحمل فشارهای کاری بالا را داشته و به همین منظور در صنایع مختلف به راحتی قابل استفاده است.

7- شیلنگ صنعتی شفاف فنردار در سایزهای مختلفی موجود است که دست مصرف کننده را برای انتخاب سایز مناسب باز می گذارد.

نکاتی که در حین خرید شیلنگ صنعتی شفاف فنردار باید بدانید!

امروزه شرکت های بسیاری اقدام به تولید و عرضه شیلنگ های صنعتی شفاف فنردارد نموده اند و به همین دلیل انتخاب یک شیلنگ با کیفیت نیازمند دقت بالاست. در ادامه نکاتی گفته شده اند که در انتخاب بهترین برند شیلنگ صنعتی شفاف فنردار شما را یاری خواهند کرد. این نکات عبارتند از:

1- جنس شیلنگ شفاف فنردار حتما باید از پی وی سی نرم و انعطاف پذیر باشد. در صورتی که این شیلنگ از پلاستیک با کیفیت تولید شده باشد با گذشت زمان کمی دچار شکستگی خواهد شد.

2- ضخامت بدنه شیلنگ نباید خیلی کم باشد و در صورتی که شیلنگ ضخامت بسیار کمی داشته باشد، استحکام کمتری خواهد داشت.

3- وزن شیلنگ یکی از پارامترهایی است که با سنجش آن می توان به کیفیت شیلنگ پی برد. هر چه شیلنگ سنگسن تر باشد بدان معناست که از پی وی سی بیشتری در تولید آن استفاده شده که باعث افزایش استحکام شیلنگ خواهد شد.

4- پی وی سی به کار رفته در تولید شیلنگ صنعتی شفاف فنردار باید طوری باشد که در برابر ساییدگی مقاومت داشته باشد.

5- سیالات به کار رفته در بسیاری از صنایع به نحوی هستند که به مرور زمان رسوب تشکیل می دهند. جنس شیلنگ باید طوری باشد که مانع از تجمع رسوبات گردد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *